29 تیر 1403 | ١٣ محرّم ١٤٤٦

شناسه: 203971

27 شهریور 1402 21:00

بازدید: 158

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

دوحه:

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر خبر داد که در جریان توافق تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا، به محض آزادی زندانیان، بخش پولی این توافق اجرایی خواهد شد.

به گزارش رادکانا، ماجد الانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه قطر بعد از ظهر امروز دوشنبه (۲۷ شهریور) درباره توافق تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا گفت که این مذاکرات، بیش از دو سال به طول انجامیده است.

 

الانصاری به شبکه خبری الجزیره گفت: به محض آزادی زندانیان، بخش پولی این توافق اجرایی خواهد شد. ما در دوحه آماده هستیم تا عملیات تبادل زندانیان را تکمیل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه پیش از این توافق، مسئولان قطری، سفرهای فشرده‌ای به واشنگتن و تهران داشتند، تأکید کرد: این توافق، شامل تضمینهای مختلفی به ویژه در خصوص بُعد پولی آن است.

 

خبرگزاری رویترز هم ساعاتی پیش، به نقل از منابعی گزارش کرد که هواپیمای حامل پنج زندانی آمریکایی از تهران به مقصد دوحه به پرواز در آمد.

 

پیش از این گزارش شده بود که پنج زندانی آمریکایی در ایران به هواپیمای قطری انتقال یافتند تا عازم دوحه شوند. رویترز پیش از ظهر امروز گزارش داده بود که هواپیمایی قطری در ایران آماده است پنج زندانی آمریکایی و دو تن از بستگانشان را به‌زودی به دوحه منتقل کند.

 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که تبادل زندانیان امروز انجام خواهد شد و پنج زندانی ایرانی امروز آزاد و به صورت متقابل پنج شهروند زندانی در ایران هم براساس درخواست خود در اختیار طرف آمریکایی قرار خواهند گرفت.

 

وی ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت‌آمیز بودن این روند، توضیح داد: «پنج زندانی شهروند ایران از زندان‌های آمریکا آزاد خواهند شد. دو تن از شهروندان براساس درخواست و علاقه خودشان وارد ایران خواهند شد و یک نفر از آنها با توجه به حضور خانواده‌اش در یکی از کشورهای دیگر به خانواده خود در کشور ثالث منتقل خواهد شد و دو نفر دیگر ابراز تمایل کردند که براساس سابقه حضور فعلا در آمریکا حضور داشته باشند».

 

 وبگاه تحلیلی «بلومبرگ» چند روز پیش به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که تبادل زندانیان میان ایران و ایالات متحده تا دوشنبه (امروز) انجام می‌شود. 

 

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا» نیز ابراز امیدواری کرده بود که با تکمیل انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران از بانک‌های کره جنوبی به قطر، پنج تبعه آمریکایی که در ایران در بازداشت هستند، به ایالات متحده بازگردند.

 

به گزارش بلومبرگ، «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و «مراد طاهباز» سه زندانی آمریکایی هستند که به همراه یک زندانی آمریکایی دیگر که نامی از وی برده نشده، از زندان اوین به بازداشت خانگی فرستاده شده‌ بودند و یک زن آمریکایی که ظاهراً قرار است بخشی از توافق تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن باشد، نیز از قبل در بازداشت خانگی به سر می‌برد. 

 

بر اساس اعلام دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز پنج زندانی ایرانی که در این فرایند مبادله می‌شوند، عبارتند از: مهرداد معین انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ پور کفرانی، امین حسن زاده، کاوه لطف الله افراسیابی.

انتهای خبر/پ-ک


نظرات